Kako bi vam otkrili najbolje plaže na otoku Hvaru, prešli smo svaki kamen uzduž i poprijeko, nekoliko puta promislili i složili lisu najsavršenijih plaža koje su, svaka na svoj način posebne i drugačije. Prizajemo kako ni ovdje nećemo otkriti baš sve s našeg popisa, jer neka mjesta ljubomorno čuvamo kako bismo održali njihovu netaknutu i divlju prirodu. Također, divno je i samostalno istraživati jer nikada ne znaš koja rajska uvala te čeka ispod vinograda, desno niz klisuru pa ravno do mora. Srećom, otok Hvar obiluje prekrasnim i skrivenim lokacijama, pa slobodno možemo podijeliti našu, jedinstvenu listu čarobnih plaža na otoku Hvaru.
Plaže na otoku Hvaru
Plaža Čorni Petar smještena je u uvali Grebišće, jednoj od samo nekoliko pješčanih uvala na otoku. Odmah pokraj pješčane plaže, u smjeru Sućurja, skrivena ispod guste borove šume na samom vrhu isturenog morskog grebena, nalazi se plaža Čorni Petar. Tehnički, ovo nije plaža kakvu biste očekivali, već savršena oaza intimnosti i otočkog života, jedno od zadnjih mjesta na otoku koje i dalje njeguje polagani tempo ljetnog uživanja. Ovdje se ljeto osjeti drugačije, u zagasitim bojama sunca koje probijaju kroz gustu šumu i uvijek prisutanom laganim povjetarcem. Prostor za kupanje je kamenit, dovoljno ravan da se možete ispružiti, a ulazak u more je savršen. Ako prošetate malo dalje niz kamenitu obalu, možete pronaći i svoj nudistički kutak, a budući da je ovaj dio plaže isturen u more i orijentiran na sjeverozapad, sunca ima zaista dugo. Plaža također ima maleni drveni ponton kojeg djeca često koriste kao skakaonicu. Bar Čorni Petar radi tijekom sez
Pandan Čornom Petru, malo modernija inačica gotovo jednakog osjećaja slatke bezbrižnosti nalazi se na otočiću Zečevo, nadomak Jelse i Vrboske. Vožnja brodom traje desetak minuta, a kada stignete, oduševit će vas priroda ovog mjesta. Ovdje more poprima sve boje spektra, savršeno je čisto i malo hladnije temperature radi podvodnih izvora koji povremeno izbijaju. Morski ježinci na svakom su koraku, što je znak savršeno čistog podmorja, pa pripazite gdje gazite.
Nekada omiljeno okupljalište prirodnjaka i nudista, danas je ovo mjesto za opuštanje obitelji i mladih parova. Gusta borova šuma skriva moderno uređen restoran i beach bar s kabanama i ležaljkama, a plaža ispred njih je idealan bazenčić za male posjetitelje. Uvala je omiljena i nautičarima, budući da je zaštićena od svih vjetrova osim juga. U slučaju jakog juga, preporučujemo premještaj u neku istočnije orijentiranu uvalu, poput susjednih Solina.
Smještena na sjevernoj strani otoka, između mjesta Poljica i Zastražišće, nalazi se uvala Pokrivenik. Omeđena visokim stijenama i gustom zelenom makijom, ova duboka uvala skriva veliku šljunčanu plažu idealnu za pravi robinzonski odmor. Budući da je dovoljno udaljena od glavnih turističkih odredišta poput Hvara, Jelse i Vrboske, ova plaža je omiljena je među lokalcima, koji ovdje često traže bijeg od ljetnih gužvi.
Ovdje možete planirati cjelodnevni getaway, jer uvala ima i pristanište za brodove te restoran u kojem možete uživati u pravoj domaćoj hrani. Za početnike u nautici, ova uvala je prilično zaštićena zbog svoje dubine, ali ipak je otvorena za buru, pa preporučujemo da potražite neke zapadnije uvale poput Zečeva ili Solina. Do plaže se može doći i automobilom.
PS: Pokrivenik je jedno od magičnih mjesta za sportsko penjanje na otoku, s prekrasnom špiljom do koje možete doći pješice iz uvale smještene na zapadnoj strani.
Blue Lagoon otoka Hvara, prekrasna plaža Mala Stiniva, također se nalazi na sjevernoj strani i vjerojatno je jedno od najzanimljivijih mjesta koje ćete posjetiti. Za najbolje iskustvo Male Stinive najbolje je doći brodom, iako je moguće doći i automobilom te preći iz glavog dijela plaže malim uskim putićem do rajske Lučice – skrovite uvale odmah pored Male Stinive. Ovdje ćete naći malu šljunčanu plažu na kojoj se nalazi prekrasna, napuštena ribarska kuća. Duboko more s posebnim nijansama plave boje i stijene koje se izdižu visoko iznad površine idealne su za skakanje s litica. U ovoj uvali sunce brzo zađe zbog visokih stjenovitih kulisa, stoga je najbolje planirati posjet tijekom prijepodnevnih sati i pokušati izbjeći vjetrove koji mogu otežati povratak kući u ranim poslijepodnevnim satima.
PS: Nemojte pomiješati hvarske Stinive – imamo ih tri. Sve su šljunčane, potuno prirodne i na sjevernoj strani otoka, ali ova najposebnija je kod mjesta Poljica u sredini otoka. Kad smo već kod Stinive, ona na Visu je božanska – ali gotovo uvijek prenatrpana ljudima i brodovima.
Pješčane plaže južne strane otoka najljepše su plaže na otoku Hvaru. Priznajem, toliko smo razmaženi da biramo plaže po finoći oblutka, a ovdje ima najveća koncentracija plaža s upravo takvim kamenčićima – dovoljno velik za ugodno ležanje, idealno malen da ne bode bosu nogu. Gromin dolac je malo selo istočno od Zavale, sa svega nekoliko kuća. Do brojnih plaža od kojih vas dijele polja predivno uređenih vinograda, smilja i lavande možete doći brodom ili automobilom iz Zavale. Automobile, motore ili quadove možete sigurno parkirati na nekoliko mjesta na makdamskoj cesti, samo pripazite da ste ostavili dovoljno mjesta da vas drugo vozilo mimoiđe. Ovo su prave robinzonske plaže – nema barova, nema gužve, a prekrasan pogled, blagi povjetarac čine ih Idealnima su za avanturiste i mlade parove željne intime.
Jedna od plaža koja će vam sigurno ostati u sjećanju je plaža Jagodna, smještena između Sv. Nedelje i Ivan Dolca. Ova prekrasna šljunčana oaza za djecu i odrasle okružena je crvenim stijenama i obasjana suncem. More je izuzetno čisto i idealno za ronjenje, a popodnevni vjetar često stvara zabavu za djecu kovitlajući valove po šljunčanoj plaži. Gusta borova šuma neposredno iznad plaže pružat će vam ugodnu hladovinu, iako trebate biti svjesni kako će vas zrikavci uspavati bez obzira što ste stigli najodmorniji ikad. Hvar tako djeluje na ljude, mi to znamo – a vi ćete tek saznati. Možda bi bilo idealno da spomenem i sjevernu Jagodnu, nadomak Hvara (uvala Lozna)- pogled koji ćete doživjeti vozeći se do tamo je vanzemaljski. Samo kažem, neću opisivati, uvjerite se sami.
Teško je izvdojiti jednu plažu na Paklinskim otocima koja je baš naj. Savršeno čisto more, vrhunski beach barovi i restorani s gastronomskom ponudom od pet zvjezdica, ACI marina, art galerija i arboretum – sve ovo čini Paklinske otoke jedinstvenom destinacijom na Jadranu. Ipak, dvije lokacije malo odudaraju od ostalih, to su plaža Mlini u uvali Ždrilca na otoku Marinkovac , i uvala Vinogradišće, poznatija kao Palmižana na susjednom otoku Sv. Klement. Ove slikovite uvale su nadnaravno lijepe, s kristalno čistim morem eklektično plave boje, i velikim brojem restorana i barova.
PS: Ako odaberete plažu Mlini, svakako prošećite malo dalje do beach bara Mamato ili Tri Grede na ručak, izvrsni su. Ako ste pak odlučili za Palmižanu ne propustite jedinstveni Laganini beach bar (svakako rezervirajte stol unaprijed). Jedan od najpoznatijih, i najluksuznijih restorana na otoku nalazi se upravo ovdje na Palmižani, Zori Timeless.
Primjetiti ćete kako nisam nabrojala jednu od najpopularnijih plaža – Dubovicu. Razloga ima nekoliko – pretjerano puno ljudi je posjećuje, nepristupačna je i nema mjesta za parkirati. Ima toliko ljepših i lakše dostupnih mjesta (s puno manje ljudi) od Dubovice, poput primjerice plaže Lučišća.
Gdinjske, zastražiške i bruške vale namjerno nisu na popisu; jednostavno nije moguće izvdojiti jednu ili dvije. Istražite ih tijekom posjete Hvaru.