Zauvijek sunčani otok, i sada stvarno ne pretjerujem – Hvar ima tako neobičnu mikroklimu koja ponekad djeluje kao da smo u paralelnom svemiru, ima par aseva u rukavu za koje možda niste znali.
Zašto posjetiti otok Hvar? Pet stvari koje niste znali
Priča se po otoku, a kad se priča, onda priča ima i tisuću lica, pa nisam sigurna koja je baš točna kako je nekada davno, zimovanje na Hvaru bilo besplatno. Vrijedilo je pravilo za potpuno besplatan smještaj ako je kišilo duže od tri sata, ili 50% popusta na smještaj ako je padao snijeg ili vladala gusta magla. Sada, dok sjedim zimi uz radijator i gledam crvene krovove mojeg malog mjesta, kišu koja stvara potoke niz strme stepenice bez adekvatnog odvoda, kako je netko bio suludo hrabar stavljajući pečat na ovu marketinšku kampanju.
Jesen i proljeće naljepše je vrijeme za posjetiti otok Hvar. Možda su moje godine u pitanju, i činjenica kako mi ljeta sve češće predstavljaju terror vrućine i neumorne gužve koje volim izbjegavati, ali mogućnosti koje pružaju ta godišnja doba na otoku su neopisivo lijepe. Jedna od najposebnijih je procesija za Križen, koja se odvija za vrijeme Uskrsa, kada cijeli otok diše i živi jednu stvar. Hodočašće staro preko 500 godina, koje spaja šest susjednih mjesta, tijekom noći na Veliki Četvrtak postaje živa rijeka ljudi čiju energiju osjećaju svi koji se pridruže, sasvim nebitno kojoj vjeri pripadaju. Procesije se odvijaju i u ostalim mjestima na otoku, svaka na svoj pomalo drugačiji način.
Sredinom svibnja, nakon što krene proslava Sv. Prošpera u gradu Hvaru, otok se počinje polako buditi. To je ujedno i vrijeme kada slavimo pokretanje Higijeničkog društva Hvar, prve prave turističke organizacije u Europi. Grad postaje mjesto razmjene ideja, radionice i rasprava, vinskih i gurmanskih prijateljskih natjecanja, te fjere lokalnih proizvoda. Ovo je svojevrsni kickoff sezone, polagani test flight za ono što nam slijedi i temeljem čega se odvijaju beskonačne rasprave i prognoze na drvenim klupicama.
Jedan od događaja koji vrijedi naglasiti (i posjetiti)je zabavno-edukativni Festival Lavande koji se odvija svake godine sredinom srpnja u prekrasnom selu Velo Grablje nadomak grada Hvara. Poljima se širi opojan miris lavande pred žetvu, a mjesto vrvi posjetiteljima koji su željni osjetiti pravi osjećaj otoka. Odvijaju se razne radionice za djecu, sajam otočkih proizvoda, kušanje domaće hrane, zajednička berba i kasnije kuhanje lavande na način kako se to prije radilo. Program se razlikuje od godine do godine, a udruga koja stoji iza festivala svojski se trudi da naši stari običaju ne zamru.
Jednom u dvije godine u Starom Gradu odvija se jedinstveni dvodnevni festival Dani u Vali, fešta svih zaljubljenika u more i brodove. Tijekom održavanja Festivala, starogradska uvala pretvara se u slikovitu pozornicu ispunjenu tradicijskim brodovima i mirisima mediteranske prehrane. Svakako uklopite ovo događanje na vašu bucket listu, jer ovoliku koncentraciju autohtonog otočkog života, uživanja u gastro delicijama, koncertima, izložbama i radionicama rijetko još gdje možete doživjeti. I to sve uz 2.400 godina staru povijesnu kulisu grada.
Otok Hvar je jedina destinacija u Dalmaciji u kojoj možete u jednoj posjeti proputovati kroz povijest vinske kulture u Hrvatskoj. Od samih početaka prije čak 2.400 godina, vremena starih Grka pa kasnije Rimljana, do razvoja modernog vinogradarstva, sve je sačuvano u bogatom jelšanskom i starigradskom vinorodnom kraju. Fešta Vina u Jelsi, osmišljena prije više od 70 godina, središnja je enogastro manifestacija kojom slavimo najbolje od hvarskog vina.
Da biste upoznali Hvar onakvim kakav jest, i kakvim ga mi vidimo treba se najprije izgubiti u uskim kamenim uličicama, po poljima, u kućama gdje nikoga više nema. Treba slušati zaboravljene i izgubljene priče, razgovarati s običnim ljudima, otvoriti oči i promatrati kako je prošlost oblikovala sadašnjost i kako je povijest stvorila današnji Hvar. Otok će vas omađijati, a nećete ni znati da vas je pogodilo.