Otok Hvar se vrlo često nalazi na top listama destinacija elitnih putničkih portala diljem svijeta. Imamo 2700 sunčanih sati godišnje, more i vibrantni noćni život, ali jeste li znali da je otok Hvar pored Sicilije jedini na svijetu s čak 6 upisa na UNESCO-voj listi? Tri upisa dijeli s ostatkom Dalmacije: mediteransku prehranu (uz otok Brač), izgradnju kamenih suhozida koje i dan danas održavamo, te klapsko pjevanje.
Vodič kroz autentična iskustva na otoku Hvaru
Sve što je UNESCO prepoznao na otoku Hvaru međusobno se isprepliće kroz priču o povijesti otoka. Stari Grad Plain ili ager utanovili su Grci, koji su na tom mjestu osnovali grad Pharos u 4. stoljeću prije Krista, i dali mu ime Chora Pharou. Kroz Starogradsko polje – Ager dijelom prolazi 500 godina stara procesija Za križen, koja se odvija u vrijeme Uskrsa, i koja također je upisana na UNESCO-vu listu.
Između ostalog, ovo je jedini komadić zemlje na otoku koji je jednostavno za održavati, izuzetno blagorodan i pun iznenađenja. Starogrojsko polje je idealno za odvoziti neku od biciklističkih tura ili uživati u ručku u konobi Hora koja savršeno dočarava otočki život u polju.
Zatim, hvarska čipka koju izrađuju časne sestre benediktinke. Ova posebna vrsta čipke radi se od nježnih niti lista agave, tehnikom koju su prema legendi, hvarske koludrice izučile od ribara i pomoraca. Čipku možete vidjeti u samostanu sestara benediktinki u Hvaru, čuvanu ispod staklene kupole. Jako me zanima kako časne sestre rade ovu čipku, i potruditi ću se to dokumentirati,
Otok Hvar dom je i jedne od najstarijih maslina na svijetu koja se nalazi u Zastražišću, a koja se i dan danas kultivira i daje maslinovo ulje. Zamislite samo biti u mogućnosti kušati ulje masline stare 2500 godina, to zasigurno ne možemo svugdje isprobati. Malo dalje u Starom Gradu na poluotoku Kabol do kojeg vas vodi makadamski put kroz mirisnu makiju, dočekati će vas bondovski vojni tuneli očuvani još od doba druga Tita. Zalasci sunca ovdje, pogađate već – su nenadmašivi.
Grad Hvar je najpoznatiji upravo po svojoj vizuri, što ga čini savršenom pozadinom na fotkama društvenih mreža. Najposjećenija je upravo Fortica ili Španjola koja se ponosno nadvija iznad grada, Katedrala Sv. Stjepana, franjevački samostan, Knežev dvor, ljetnikovac Hanibala Lucića, gradska Lođa i leroj (toranj sa satom). Možda najbitnije od svega, prvo pučko kazalište u Europi uz kojeg se veže zanimljiva legenda, smješteno u zgradi brodogradilišta i skladišta brodske opreme – predivnom Arsenalu. Otok Hvar je također dom prvog disko kluba otvorenog u bivšoj Jugoslaviji, i samo našeg superjunaka Lavandermana koji na pomaknut i zanimljiv način priča priču o životu na otoku.
Danas je Hvar jedna od najpoznatijih destinacija u Europi koji privlači tisuće i tisuće turista radi svojih plaža, enogastronomije i jedinstvenog noćnog života, ali i bogate povijesti. Kad kažemo bogate povijesti – stvarno tako i mislimo, jer Hvar je mjesto rođenja turizma kakog danas poznajemo. Prilično sulud je osjećaj hodati istim ulicama po kojima su šetali poznata dica s pjace – Beyonce i Jay Z, Tom Cruise, Sophia Loren, Jackie Onassis, Orson Wells, Jodie Foster, Wallis Simpson i kralj Edward III – mogla bih nabrajati dok ne nestane interneta.
Razlog tome – jedna šačica uglednih Hvarana koja je 1868. godine osnovala revolucionarno turističko udruženje pod nazivom “Higijeničko društvo Hvar”. Prilično šašav naziv za današnje doba, ali njihov vizionarski pristup i strast postavili su temelje za budući uspon otoka Hvara na povijesnoj mapi Europe. Ključni korak u tom procesu bilo je otvaranje prestižnog hotela Carice Elisabeth, nazvanog po njoj jer upravo je ona bila ta koja je odriješila kesu i pripomogla u opremanju nekadašnjeg Kneževog dvora. Time započinje nova era života na otoku, početak organiziranog turizma i razvoj sve do današnjeg dana.
PS. Meni najzanimljivija priča je ona o jelšanskoj stepenici na kojoj je car Franz Josef 1875. godine spustio carsku nogu. Prilično velika stvar za ondašnje doba, da ti se car iskrca na rivu. Stepenica je prilikom renoviranja jelšanske obale premještena i pretvorena u kamenu klupicu na šetnici.